Regulamin NLPN

1. Zgłoszenie drużyn

Drużyny zgłaszają się do rozgrywek w ustalonym przez organizatora terminie ,akceptując niniejszy regulamin i wpłacając z góry kwotę „ wpisowego”

2. Rozgrywki prowadzone są zgodnie z przepisami gry w  piłkę nożną pięcioosobową FIFA , systemem „każdy z każdym”.

A) Mecze odbywają się według opracowanego przez organizatora terminarza rozgrywek.

B) Zawody sędziowane są przez sędziego wskazanego przez organizatora.

C) Gra toczy się pomiędzy dwoma drużynami w składach 5 zawodników (w tym bramkarz). Grę może rozpocząć drużyna licząca minimalnie 4 uprawnionych zawodników, mecz zostaje przerwany ( walkower), gdy na polu gry pozostanie mniej niż 3 zawodników jednej z drużyn.

D) Mecze punktowane są:

Za zwycięstwo -3 punkty, remis -1punkt, i za przegraną 0 punktów. Za walkower na drużynie przeciwnej, drużyna otrzymuje 3 punkty i trzy bramki strzelone.

O kolejności zajętych miejsc w tabeli decyduje:

- większa Ilość zdobytych punktów.

- wynik bezpośredniego spotkania dwóch drużyn.

- korzystniejszy stosunek bramek.

- liczba zdobytych bramek.

W przypadku większej liczby drużyn z tą samą ilością punktów o kolejności decyduje „mała tabela” między zainteresowanymi drużynami.

Po wycofaniu się drużyny przed rozegraniem połowy meczów, jej punkty zostają anulowane. Jeżeli drużyna wycofa się później to w kolejnych meczach otrzymuje walkower.

E) Czas gry w jednym meczu trwa 2 x 17 min. z 2 minutową przerwą między połowami.( lub inny w zależności od liczby zgłoszonych drużyn

F) Czas gry w jednej połowie jest mierzony bez przerwy, jedynie na wyraźne życzenie sędziego głównego, w czasie przerwy technicznej i innych w sytuacjach uzasadnionych może być wstrzymany.

Wznowienie gry z rzutu wolnego może odbyć się nieruchomą piłką, z miejsca wskazanego przez sędziego. Wznowienie gry z autu ( po przekroczeniu przez piłkę linii bocznej ) winno następować z miejsca wskazanego przez sędziego - piłka na linii bocznej (lub minimalnie za nią). Wznowienie gry przez bramkarza (po wyjściu piłki poza linię końcową) tylko ręką poza pole karne do połowy boiska .W czasie gry bramkarz wprowadza piłkę w dowolny sposób. Nie uznaje się bramki zdobytej („z powietrza”) bezpośrednio po wyrzucie i wykopnięciu z bramki.

Nieprawidłowe wznawianie gry, karane będzie rzutem wolnym pośrednim dla drużyny przeciwnej.

G) Zmiany dokonywane są systemem tzw. hokejowym (w dowolnym czasie gry dowolna ilość zawodników) w strefie zmian ( w okolicach środka boiska) przy zachowaniu zasady , że na boisku może przebywać maksymalnie 5 zawodników z bramkarzem.

2. Drużyny

A) Kierownik  może zgłosić do rozgrywek 12 zawodników urodzonych przed 31 grudnia 1987r którzy nie są zgłoszeni do rozgrywek ligowych wyższych niż B klasa(nie obejmuje zawodników którzy ukończyli 40 rok życia  Do gry w danym meczu uprawnionych  12 zawodników z aktualnej listy. Świadome ukrywanie braku uprawnienia zawodnika do gry karę walkowera za mecze w których on występował.

B) Zawodnicy powinni posiadać  jednakowe koszulki

C) Drużyna gospodarza meczu musi zmienić stroje w przypadku jednakowych koszulek dwóch drużyn lub zaopatrzyć się w „narzutki” (decyzję podejmuje sędzia zawodów).

D) Zawodnicy powinni posiadać  odpowiednie obuwie (sędziowie obligatoryjnie sprawdzają obuwie, zawodnicy nie będą dopuszczeni do gry w nieodpowiednim obuwiu do gry.(zakaz gry w korkach)

E)  Po pierwszej rundzie drużyna może uzupełnić, wymienić maksymalnie 2 zawodników ( w rundzie rewanżowej obowiązuje rocznik 88)

3. Kary i ich konsekwencje.

W rozgrywkach w stosunku do zawodników i trenerów oraz kierowników stosuje się: upomnienia słowne, napomnienia ( żółta kartka-2min) i wykluczenia z meczu (czerwona kartka). W drastycznych przypadkach łamania przepisów po wspólnej decyzji sędziego i organizatora, może nastąpić wykluczenie z rozgrywek. Kary są ewidencjonowane a ich sumowanie wiąże się z kolejnymi konsekwencjami.

A) Orzeczenie przez sędziego głównego wspomnianych kar następuje w szczególności:

- za komentowanie decyzji sędziego, używanie wulgaryzmów oraz obrażanie sędziego, zawodników przeciwnej drużyny i kibiców grozi żółta kartka, w przypadku powtarzania się takich zachowań grozi czerwona i usunięcie gracza lub kierownika z boiska.

- za wejście wślizgiem, zahaczenie lub kopnięcie z tyłu zawodnika prowadzącego piłkę ( rzut wolny, żółta kartka),

- za brutalne zagranie lub nieprawidłowe zatrzymanie zawodnika wychodzącego na „czystą” pozycję ( rzut wolny, czerwona kartka), za faul w polu 6 metrów (rzut karny, czerwona kartka)

- za nieprawidłowe zmiany zawodników, dla wchodzącego wcześniej lub poza strefą zmian (żółta kartka)

-utrudnianie wznawiania piłki przez zawodnika broniącego poprzez blokowanie na mniejszych niż przepisowe odległości: - z autu ( 2 metry od piłki ), rzutu wolnego, rożnego ( 2 metry) lub od bramki ( utrudnianie gry bramkarza) – (żółta kartka).

- powtarzające się przedłużanie lub wznawiania gry ( 4 s ) – żółta kartka, rzut wolny. Czas wznowienia gry liczy od momentu gwizdka sędziego (sędzia nakazuje wprowadzenie piłki, uznając że zawodnik jest gotowy, nawet gdy jeszcze trzyma piłkę w rękach) do wprowadzenia piłki do gry.

B) Zawodnik napominany (żółta kartka) otrzymuje karę czasową 2 min a drużyna gra w osłabieniu przez 2 min. lub do utraty bramki. Zawodnik wykluczony (czerwona kartka) opuszcza plac gry  do końca meczu a drużyna gra w osłabieniu przez 4 min. lub do utraty bramki. Uzupełnienie składu następuje tylko w przypadku utraty bramki gdy zawodników danej drużyny jest mniej niż przeciwników

(gdy obydwie drużyny grają w osłabieniu i pada bramka to obie drużyny uzupełniają skład)

C) Zawodnik wykluczony nie jest uprawniony do gry w spotkaniu w którym otrzymał„czerwoną kartkę”.

Za wybitnie niesportowe zachowanie się, zawodnik może być ukarany surowszą karą – do wykluczenia z dwóch lub kilku spotkań ligi. Nie zastosowanie się do w/w kar równoznaczne jest z rezygnacją z gry i walkowerem w danym meczu. Wszystkie powyższe kary mogą być również stosowane w stosunku zawodników i kierownictwa z ławki rezerwowych).

4. Inne postanowienia

A) Organizatorzy nie odpowiadają za zdrowie i ewentualne kontuzje zawodników, przystąpienie do rozgrywek zawodników pełnoletnich następuje na ich odpowiedzialność.

B) W obiekcie obowiązuje całkowity zakaz picia alkoholu oraz palenia tytoniu

C) Wszelkie sprawy sporne wynikłe w czasie trwania rozgrywek lub nie ujęte w powyższym regulaminie będą rozstrzygane przez organizatorów, sędziego ligi.

D) Każda drużyna ma prawo do przełożenia, przesunięcia  1- go spotkania za zgodą zainteresowanych stron, sędziego i organizatora ( meczy nie przenosi się w dwóch ostatnich kolejkach rozgrywek)

Organizatorzy zastrzegaj sobie prawo wyłącznej interpretacji niniejszego regulaminu oraz wprowadzenia ewentualnych zmian, które zostaną podane do wiadomości kierownikom zespołów