„ ¦wiêto Odzyskania Niepodleg³o¶ci”

Apel z okazji ¦wiêta Odzyskania Niepodleg³o¶ci

Klasa Id - wychowawca - pani Joanna £yko

Zespó³ pod kierunkiem pani Jolanty Grubizny i pana Armanda Romika

    

Józef Pi³sudski na swojej kasztance - obraz W. Kossaka

 

Legiony - wersja ze strony www.komendant.cal.pl

¦wiêto Odzyskania Niepodleg³o¶ci - Najwa¿niejsze polskie ¶wiêto narodowe zwi±zane z odzyskaniem w 1918 roku , po 123 latach zaborów, niepodleg³o¶ci.

Uroczysta odprawa warty przed Grobem Nieznanego ¯o³nierza w Warszawie

Uczniowie klasy Id - wychowawca - pani Joanna £yko

T³o historyczne W XVIII w. silna niegdy¶ Rzeczpospolita zaczê³a siê chyliæ ku upadkowi co doprowadzi³o do trzech rozbiorów Polski, ostatni trzeci rozbiór trwa³ od roku 1975, przez 123 lata, a¿ do 1918 roku kiedy to , 11 listopada, Rada Regencyjna (organ sprawuj±cy w³adzê nad Królestwem Polskim) przekaza³a w³adzê nad wojskiem, Józefowi Pi³sudzkiemu, który dzieñ wcze¶niej powróci³ z internowania w Magdeburgu, a w trzy dni pó¼niej rozwi±za³a siê, przekazuj±c mu pe³n± w³adzê ustanowiaj±c go Naczelnikiem Pañstwa. Powsta³a Druga Rzeczpospolita.

 

¦wiêto Niepodleg³o¶ci i obchody Dzieñ 11 listopada ustanowiono ¶wiêtem pañstwowym po raz pierwszy dopiero w 1937 roku. W latach 1939-44 podczas okupacji hitlerowskiej oraz w okresie od 1945 do 1989 roku, w czasie rz±dów komunistycznych obchodzenie ¶wiêta 11 listopada by³o zakazane. Dopiero w roku 1989, ustaw± Sejmu, przywrócono obchody tego ¶wiêta, od tego roku ¦wiêto Niepodleg³o¶ci jest najwa¿niejszym ¶wiêtem pañstwowym a dzieñ 11 listopada jest dniem wolnym od pracy. ¦wiêto obchodzone jest w ca³ym kraju lecz najwa¿niejsze obchody odbywaj± siê w Warszawie na placu Józefa Pi³sudzkiego pod Grobem Nieznanego ¯o³nierza.

Józef Klemens Pi³sudski (ur. 5 grudnia 1867 w Zu³owie pod Wilnem, zm. 12 maja 1935 w Warszawie) – polski dzia³acz niepodleg³o¶ciowy, dowódca wojskowy, polityk, naczelnik pañstwa Polskiego w latach 1918-1922 i naczelny wódz Armii Polskiej od 11 listopada 1918, pierwszy marsza³ek Polski od 1920; dwukrotny premier Polski (1926-1928 i 1930), twórca tzw. rz±dów sanacyjnych w II Rzeczypospolitej wprowadzonych w 1926 po zamachu stanu.

W m³odo¶ci, podczas prowadzenia dzia³alno¶ci konspiracyjnej znany pod pseudonimami Wiktor i Mieczys³aw. Po¶ród zwolenników Pi³sudskiego, zw³aszcza jeszcze z czasów s³u¿by w Legionach, u¿ywano jego przydomków - Komendant, Dziadek i Marsza³ek. W okresie poprzedzaj±cym wybuch I wojny ¶wiatowej – wymarzonej wielkiej wojny miêdzy zaborcami – Pi³sudski zaanga¿owa³ siê w organizowanie rozmaitych grup paramilitarnych w Galicji. Na zje¼dzie zwolenników walki czynnej 25 sierpnia 1912 w Zakopanem by³ inicjatorem utworzenia Polskiego Skarbu Wojskowego. 1 grudnia 1912 w obliczu wybuchu I wojny ba³kañskiej Komisja Tymczasowa Skonfederowanych Stronnictw Niepodleg³o¶ciowych mianowa³a Pi³sudskiego naczelnym komendantem si³ wojskowych. W 1913 zorganizowa³ w Stró¿y, ko³o Limanowej, kurs szko³y oficerskiej Zwi±zku Strzeleckiego. By³ tam jednym z wyk³adowców, publikuj±c tak¿e pó¼niej (pod pseudonimem Z. Mieczys³awski) Geografiê militarn± Królestwa Polskiego, w której analizowa³ rozlokowanie wojsk carskich na ziemiach polskich w perspektywie ewentualnych dzia³añ wojennych.

 

Na pocz±tku 1914 Pi³sudski przebywa³ w Szwajcarii, Francji i Belgii, gdzie wizytowa³ organizowane na obczy¼nie oddzia³y strzeleckie. Wyg³osi³ tam równie¿ szereg odczytów na temat powstania styczniowego (w tym samym czasie wysz³a w Poznaniu jego praca pt. 22 stycznia 1863) i problemów w tworzeniu polskich si³ zbrojnych. Mia³ równie¿ wówczas przewidzieæ przebieg nadchodz±cej wojny

Wiosn± 1935 r. u maj±cego od wielu lat k³opoty ze zdrowiem Marsza³ka stwierdzono raka w±troby. 12 maja 1935 roku Józef Pi³sudski umiera. Zosta³ pochowany na Wawelu, serce za¶ - zgodnie z Jego ostatni± wol± - spoczê³o w grobie matki na wileñskim cmentarzu na Rossie.

 

 

opracowa³: misiek998 i Pawe³ kl.V